Abony Város
Szeretettel köszöntjük Önt Magyarország szívében, Pest Megye déli zugában. Budapesttől mintegy órányi autóútra - a 4. sz. fűútvonalon, Cegléd és Szolnok között - található ez a természeti kincsekben, látnivalókban és programokban gazdag település. Reméljük, megtetszik Önnek Országunk eme kicsiny kis szeglete és kedvet kapnak ahhoz, hogy felkeressenek bennünket, és az itt kínált lehetőségek kellemes kikapcsolódási lehetőséget kínálnak mai felgyorsult világunkban. Kellemes olvasgatást, böngészést kívánunk turisztikai oldalainkon.
Városháza
A Polgármseteri Hivatal épülete 1904-ben épült, Jablonszky Ferenc tervei alapján. Az egyemeletes, eklektikus középület földszinti része megépítését követően hosszú ideig üzleteknek adott helyet, közhivatal csak az emeleti részen működött. A közintézményt a felszabadulás előtt Városházának nevezték (pincéjében akkor börtön volt), 1990-ig Tanácsházaként működött, majd a rendszerváltást követően ismét visszanyerte a Városháza elnevezést.
Városi Termálfürdő
A családias környezetben elhelyezkedő családias kialakítású strand nem csak a helyi lakosság, hanem a környező településekről és messze földről érkező vendégek kedvelt pihenőhelye is. A létesítmény kicsi, de rendkívül hangulatos. Kis- és nagymedence, gyógymedence várja a sportolni, megmártózni, pihenni vágyókat. A Strandfürdő területén elhelyezkedő műemléknek nyilvánított patinás kúriában Egészségmegőrző központ kapott helyet. Súlyfürdő, szauna, fizikoterápiás kezelési lehetőség, gyógymasszázs, pezsgő- és ülőfürdő, gyógymedencék kínálják a gyógyulás és felfrissülés páratlan élményét.
Közösségi Ház
Abony Város Önkormányzata támogatást nyert a Lehetőségeink Fő Tere - Abony Város integrált településközpont fejlesztése című KMOP-5.2.1/B-09-2f-2010-0011 azonosító számú pályázaton az Új Széchenyi Terv keretében. A pályázat részeként épül meg Abony Város Közösségi Háza- Komplex kulturális, oktatási, művészeti központja és ezzel egyidejűleg az új Zeneiskola, amely az Önkormányzat önerős vállalkozása.
Kinizsi Városkapu
Kinizsi Magyar Balázsnak - Mátyás hadvezérének vezértársa volt, akit 1472. május 20-án Budán kelt és Báthory István országbíró előtt kötött megállapodásában Magyar Balázs fiává fogadott. Mivel Weseni (Vezsenyi) László királyi főlovászmester fiú - gyermek nélkül halt meg, így birtokai Vásonkővára, Vázsony és a Külső-Szolnok megyei Abony, Paládics, Tószeg, Bög, Kécske, Kürt, Tas stb. faluk az 1473. január 8-án kiállított szabadalmi adománylevél alapján Magyar Balázs tulajdonába kerültek. Leánya Benigna Kinizsi Pál felesége lett, aki felesége jogán birtokolta a területet. Az egykori Kinizsi hagyományokat ápolva, fenntartva épült meg a Kinizsi Városkapu.
2019 november 11 hétfő - 20:16:30     Közterületi hírek      Hozzászólás0

imgp2119.jpgAhogy megírtuk, ma reggel (november 11.) a Bagoly sörözőnél sérült vidrát találtak a lakosok, akik jelentették az esetet a közterület-felügyelőknek. Az állatot valószínűleg egy autó üthette el. Az állatot Váczi József fogta be, és vette magához egy rövid időre, aki már többször is segítséget nyújtott bajba jutott vadállatoknak. Szerencsére további segítséget is kapott a bajba jutott állat Kisteleki Gergely, hivatásos solymász, a Hortobágyi Madárkórház munkatársa személyében, akinek eredeti profilja a ragadozó madarak mentése, viszont emellett számos más bajba jutott állathoz is kiutazik.
A vidra a budapesti Exo-Pet Állatgyógyászati Centrumba került, ahol ellátják a kezelését, majd a Petesmalmi Vidraparkba, amely már több más mentett vidrának nyújt menedéket. Ha úgy ítélik meg, hogy nincs komoly sérülése, akkor a teljes felépülése után visszatérhet a természetbe is. A vidrapark vezetője Balogh Márta, a vidrák pótmamája, aki rengeteg vidrát felnevelt. Ő fogja a gondját viselni az abonyi vidrának a kórházi kezelése után.
Kisteleki Gergely számtalan vadállatot mentett, de ez volt az első dolga vidrával. Maga is extrémnek nevezte a helyzetet.
Azt tanácsolta, hogy ha bajba jutott, sérült, esetleg elárvult vadállatot találunk, akkor az illetékes nemzeti parkkal kell felvenni a kapcsolatot, és szakemberre kell bízni a befogását. Az efféle esetek a vadállatok urbanizációja miatt ugyan nem mindennaposak, de nem is teljesen egyediek, hiszen baglyok és egyéb ragadozó madarak, őzek, rókák is bemerészkednek az udvarokra.
imgp2117.jpgElsőre furcsának tűnhet az abonyi vidra, azonban számos vizes terület található a városunkban, illetve ott vannak a horgásztavak is. Váczi József úgy fogalmazott, hogy amit nem látunk, az attól még ott él – még ha elenyésző számban is. Az európai vidrát egyébként is ritka a szabad természetben megfigyelni, mert jól rejtőzködik, és szinte kizárólag éjszaka vadászik. Tisza menti falvaknál, városoknál ugyanúgy megfordul az udvarokban, akár a róka. 
Kisteleki Gergely elmondta, hogy Magyarország egyébként is vidra nagyhatalom volt egykoron, nagy populációval, azonban az elmúlt évszázadokban sajnos az ember megtizedelte ezt az állatot, mert vetélytársa volt a horgászatban és a vadászatban. Így már fokozottan védett fajnak számít az egész kontinensen, eszmei értéke 250.000 Ft.

Cikk és fotó: Jandácsik Pál
(A nagyításhoz kattintson a képre!)