Hír: A Magyar Kultúra Napja Abonyban - Fotógalériával
(Kategória: Városi rendezvények)
Küldte: Sajtóreferens
2019 január 23 szerda - 13:18:53


   Ünnepséget rendeztek Abonyban a Magyar Kultúra Napja alkalmából 2019. január 22-én, az Abonyi Lajos Művelődési Ház színháztermében.

   Ez a nap hivatalosan 1989 óta a magyar kultúra ünnepnapja, annak emlékére, hogy - a kézirat tanúsága szerint - Kölcsey Ferenc 1823. január 22-én tisztázta le Csekén a Himnusz kéziratát.

   Az Abonyi Fúvószenekari Egyesület és Mazsorett Csoport produkciójával vette kezdetét az esemény, majd Bakosné Kocsi Judit, a Bihari János Alapfokú Művészeti Iskola igazgatónője és Simon Szabina, a Művelődési Ház igazgatónője köszöntötte a jelenlévőket.

   A hagyományokhoz híven átadták az „Abony Közművelődéséért” városi kitüntetést, melyet idén néhai Varga Gábor trombitaművésznek posztumusz adományozott a város Képviselő-testülete. A kitüntetéssel együtt járó plakettet és oklevelet özvegye, Varga Zsuzsanna vette át Romhányiné Dr. Balogh Edit polgármester asszonytól és Gulykáné Gál Erzsébet városi képviselőtől, az Abonyi Fúvószenekari Egyesület elnökétől. A fúvószenekar korábbi karmesterét a zeneiskola igazgatónője méltatta. A díjátadást követően a fúvósok tolmácsolásában felcsendült Varga Gábor „Kakas” hangszerelésében Frank Sinatra híres szerzeménye, a „My way”.

A képre kattintva fotógaléria nyílik az ünnepségről.



Varga Gábor méltatása az alábbiakban olvasható:

   Varga Gábor vagy ahogyan mindenki ismerte Kakas, Artisjus-díjas trombitaművész, az Abonyi Fúvószenekari Egyesület néhai karmestere, művészeti vezetője. Varga Gábor 1963-ban született Szolnokon, nagy múltú zenészcsaládba. Édesapja a szolnoki zenei élet meghatározó egyénisége volt, zenetanárként és karmesterként dolgozott, igy Gábor zenei tehetsége korán megmutatkozhatott. Már 6 évesen fúvószenekarban trombitált és útja töretlen volt a zenei pálya irányába. A Katonai Zeneművészeti Szakközépiskolát elvégezve a Magyar Néphadsereg Központi Zenekarába került. Abonyban 1987-ben kezdett tanítani és előadóművészi munkája mellett óraadó tanárként mindig lehetett rá számítani a zeneoktatásban. Zenei pályájának néhány állomása, a teljesség igénye nélkül: Bergendy Zenekar, Modern Art Orcherstra, Fővárosi Operett Színház, Stúdió 11, Madách Színház.

   1989-ben házasságot kötött Retkes Zsuzsanna hegedűművésszel és városunkban telepedtek le. Bármerre is szólította munkája, ide tért haza, a szíve abonyi lett. Karmesterként, művészeti vezetőként három évig vezette az Abonyi Fúvószenekari Egyesület munkáját, mely akkor nehéz időszakon ment keresztül. Hihetetlen lendülettel és lelkesedéssel látott munkához. Fontosnak tartotta, hogy mindig legyen cél, hiszen mindent az visz előre a világban. A legfontosabb cél az volt, hogy a nagy múltú, messze földön híres abonyi fúvószene ismét régi fényében tündököljön. Tehetsége, tudása, profizmusa új távlatokat nyitott az együttes előtt. Fontosnak tartotta, hogy Abonyról mindenki tudja, hogy ebben a városban a zene szeretete és művelése példaértékű, ezért is alkotta meg az Abonyi fanfárt.

   Abony város kulturális életét folyamatosan figyelemmel kísérte, a Kultúra Háza programjait társasági oldalakon megosztotta. Számos együttes, előadóművész a hívó szavára jött el városunkba. A Stúdió 11 zenekar több alkalommal lépett fel pályázati támogatással. Céljai között szerepelt, hogy az együttes újra minősítést szerezzen. Nagyon sok energiára, munkára volt szükség mind az együttes, mind a KARMESTER részéről. Varga Gábor az energiát sohasem sajnálta és a zenei munkát nem is munkának tekintette. Többször mondta, hogy „nekem a munkám a hobbim”. Mentalitása, szakmaisága két éven belül meghozta az eredményt, a sikeres „KIEMELT ARANY” minősítést.

Abony Város Önkormányzat Képviselő-testülete 2018. évben Abony Közművelődéséért posztumusz díját Varga Gábornak adományozta.    

Az est hátralévő részében a Bihari János Zeneiskola növendékei és tanárai adtak tartalmas és méltó műsort.
 
A műsorban szereplő diákok és tanáraik:

Levendula népdalcsoport
Felk. tanár: P. Tóth Erika
Közreműködött az Összerázó Banda.

Berkó Barnabás zongora
Felk. tanár: Dóra Hajnalka

Sánta Luca hegedű
zong. közr.: Dóra Hajnalka
felk. tanár: Búzás Dóra

Kocsi Hanna Georgina zongora
felk. tanár: Polyákné Györe Éva

Khórer Attila zongora
felk. tanár: Nálhi Éva

Urbán Bianka fuvola
zong. közr.: Dóra Hajnalka
felk. tanár: Fazekas-Tatár Csilla

Volter Zoé zongora
felk. tanár: Dóra Hajnalka

Színes Húrok Együttes
felk. tanár: Búzás Dóra

Szekeres Renátó és Kovács Benedek Tibor marimba

Capriccio dalcsoport
közreműködött: Szekeres Renátó marimba, Kovács Benedek Tibor drumset
felk. tanárok: Kovács Erika és Ugró Béla
 
Szerző és Abony.hu fotók: Darányi Erika

Videó a rendezvényről hamarosan!




Ezen hír származási helye: abony.hu
( http://regi.abony.hu/news.php?extend.5528 )