Abony Város
Szeretettel köszöntjük Önt Magyarország szívében, Pest Megye déli zugában. Budapesttől mintegy órányi autóútra - a 4. sz. fűútvonalon, Cegléd és Szolnok között - található ez a természeti kincsekben, látnivalókban és programokban gazdag település. Reméljük, megtetszik Önnek Országunk eme kicsiny kis szeglete és kedvet kapnak ahhoz, hogy felkeressenek bennünket, és az itt kínált lehetőségek kellemes kikapcsolódási lehetőséget kínálnak mai felgyorsult világunkban. Kellemes olvasgatást, böngészést kívánunk turisztikai oldalainkon.
Városháza
A Polgármseteri Hivatal épülete 1904-ben épült, Jablonszky Ferenc tervei alapján. Az egyemeletes, eklektikus középület földszinti része megépítését követően hosszú ideig üzleteknek adott helyet, közhivatal csak az emeleti részen működött. A közintézményt a felszabadulás előtt Városházának nevezték (pincéjében akkor börtön volt), 1990-ig Tanácsházaként működött, majd a rendszerváltást követően ismét visszanyerte a Városháza elnevezést.
Városi Termálfürdő
A családias környezetben elhelyezkedő családias kialakítású strand nem csak a helyi lakosság, hanem a környező településekről és messze földről érkező vendégek kedvelt pihenőhelye is. A létesítmény kicsi, de rendkívül hangulatos. Kis- és nagymedence, gyógymedence várja a sportolni, megmártózni, pihenni vágyókat. A Strandfürdő területén elhelyezkedő műemléknek nyilvánított patinás kúriában Egészségmegőrző központ kapott helyet. Súlyfürdő, szauna, fizikoterápiás kezelési lehetőség, gyógymasszázs, pezsgő- és ülőfürdő, gyógymedencék kínálják a gyógyulás és felfrissülés páratlan élményét.
Közösségi Ház
Abony Város Önkormányzata támogatást nyert a Lehetőségeink Fő Tere - Abony Város integrált településközpont fejlesztése című KMOP-5.2.1/B-09-2f-2010-0011 azonosító számú pályázaton az Új Széchenyi Terv keretében. A pályázat részeként épül meg Abony Város Közösségi Háza- Komplex kulturális, oktatási, művészeti központja és ezzel egyidejűleg az új Zeneiskola, amely az Önkormányzat önerős vállalkozása.
Kinizsi Városkapu
Kinizsi Magyar Balázsnak - Mátyás hadvezérének vezértársa volt, akit 1472. május 20-án Budán kelt és Báthory István országbíró előtt kötött megállapodásában Magyar Balázs fiává fogadott. Mivel Weseni (Vezsenyi) László királyi főlovászmester fiú - gyermek nélkül halt meg, így birtokai Vásonkővára, Vázsony és a Külső-Szolnok megyei Abony, Paládics, Tószeg, Bög, Kécske, Kürt, Tas stb. faluk az 1473. január 8-án kiállított szabadalmi adománylevél alapján Magyar Balázs tulajdonába kerültek. Leánya Benigna Kinizsi Pál felesége lett, aki felesége jogán birtokolta a területet. Az egykori Kinizsi hagyományokat ápolva, fenntartva épült meg a Kinizsi Városkapu.
2019 május 21 kedd - 14:52:21     Városi rendezvények      Hozzászólás0

   Hat általános iskolásokból és egy gimnazistákból álló csapat mérte össze tudását a Györe Csaba Helytörténeti Vetélkedő döntőjén, 2019. május 17-én Abonyban.

   Az Abonyi Lajos Falumúzeum Baráti Köre és az Abonyi Lajos Művelődési Ház által szervezett vetélkedőt azok a diákok nyerhették meg, akik a legjobban ismerik Abony múltját, de a mai történésekkel is tisztában vannak, és a történelem fontosabb kérdései, fogalmai sem okoznak túl nagy fejtörést számukra. A vetélkedés jó hangulatban telt, a csoportok abszolút csapatmunkában, együtt oldották meg az ötletes és olykor nehéz feladványokat. A vetélkedő döntőjét Jandácsik Pál, a Művelődési Ház dolgozója vezényelte.

A képekre kattintva fotógaléria nyílik a döntő legizgalmasabb pillanataiból!

- Egy város akkor rendelkezik megtartó erővel, ha van, ami odaköti az embereket. Hiszem, hogyha egy kisgyermekben már iskoláskorban kialakul a város történelme iránti érdeklődés, az később is nehezebben hagyja el azt a helyet. Példa erre néhai Györe Csaba is, aki már gyermekkorában is gyűjtötte a tárgyakat a falumúzeum számára. Természetesen nem mindenkiben lehet kialakítani a múlt iránti érdeklődést, ehhez azért olyan személyiséggel, családi háttérrel, tanári támogatással kell rendelkeznie egy gyermeknek, hogy ez kialakulhasson. A fiatalokat is érdekli Abony múltja, de meg kell találni a korosztályuknak megfelelő feladatokat ezzel kapcsolatban - fogalmazta meg lapunknak Korbély Csabáné, a Művelődési Ház ny. igazgatója.



   A diákok által kidolgozott feladatokat szakavatott zsűri értékelte. A zsűri elnöke Nagy Józsefné, a Somogyi Imre Általános Iskola történelem szakos pedagógusa, tagjai: Szendrei-Juhász Ágnes, a Kinizsi Pál Gimnázium történelemtanára és Egedi Orsolya, a Gyulai Gaál Miklós Általános Iskola és Alapfokú Művészeti Iskola történelem szakos tanára voltak.

Eredmények:
I. helyezett: Hungária
II. helyezett: Deákegylet
III. helyezett: 7. töri
továbbá a Kinizsi Pál Gimnázium csapata külön lett díjazva.
További csapatok: Histöry, Sporttöry és Értékmentők.    
(Forrás: Művelődési Ház)

Darányi Erika
Abony.hu fotók: Székely Szilárd


A helytörténeti vetélkedő rövid története

A vetélkedőt városi szinten először 2015-ben rendezték meg a Kultúra Házában. Az eredeti sémát, ami az egész verseny alapkoncepciója, néhai Györe Csaba tanár úr dolgozta ki, akkor még a Somogyi Imre Általános Iskola számára. A vetélkedő többfordulós volt már akkor is és rendkívül változatos kérdések, feladatok jellemezték, ami a gyermekeket nagyon érdekelte. Korbély Csabáné javaslatára rendezték meg először városi szinten, több iskola bevonásával. Györe Csaba örömmel tett eleget a felkérésnek, és összeállította és levezényelte az első városi vetélkedőket. Segítőjeként Tarjányi István vett részt, aki szintén történelem tanár volt Abonyban és a Múzeum Baráti Kör titkára. Nagy sikerrel indult a sorozat. Györe tanár úr 2017 áprilisában elhunyt. Ettől az évtől már a Kultúra Háza dolgozói állították össze a kérdéseket.