Abony Város
Szeretettel köszöntjük Önt Magyarország szívében, Pest Megye déli zugában. Budapesttől mintegy órányi autóútra - a 4. sz. fűútvonalon, Cegléd és Szolnok között - található ez a természeti kincsekben, látnivalókban és programokban gazdag település. Reméljük, megtetszik Önnek Országunk eme kicsiny kis szeglete és kedvet kapnak ahhoz, hogy felkeressenek bennünket, és az itt kínált lehetőségek kellemes kikapcsolódási lehetőséget kínálnak mai felgyorsult világunkban. Kellemes olvasgatást, böngészést kívánunk turisztikai oldalainkon.
Városháza
A Polgármseteri Hivatal épülete 1904-ben épült, Jablonszky Ferenc tervei alapján. Az egyemeletes, eklektikus középület földszinti része megépítését követően hosszú ideig üzleteknek adott helyet, közhivatal csak az emeleti részen működött. A közintézményt a felszabadulás előtt Városházának nevezték (pincéjében akkor börtön volt), 1990-ig Tanácsházaként működött, majd a rendszerváltást követően ismét visszanyerte a Városháza elnevezést.
Városi Termálfürdő
A családias környezetben elhelyezkedő családias kialakítású strand nem csak a helyi lakosság, hanem a környező településekről és messze földről érkező vendégek kedvelt pihenőhelye is. A létesítmény kicsi, de rendkívül hangulatos. Kis- és nagymedence, gyógymedence várja a sportolni, megmártózni, pihenni vágyókat. A Strandfürdő területén elhelyezkedő műemléknek nyilvánított patinás kúriában Egészségmegőrző központ kapott helyet. Súlyfürdő, szauna, fizikoterápiás kezelési lehetőség, gyógymasszázs, pezsgő- és ülőfürdő, gyógymedencék kínálják a gyógyulás és felfrissülés páratlan élményét.
Közösségi Ház
Abony Város Önkormányzata támogatást nyert a Lehetőségeink Fő Tere - Abony Város integrált településközpont fejlesztése című KMOP-5.2.1/B-09-2f-2010-0011 azonosító számú pályázaton az Új Széchenyi Terv keretében. A pályázat részeként épül meg Abony Város Közösségi Háza- Komplex kulturális, oktatási, művészeti központja és ezzel egyidejűleg az új Zeneiskola, amely az Önkormányzat önerős vállalkozása.
Kinizsi Városkapu
Kinizsi Magyar Balázsnak - Mátyás hadvezérének vezértársa volt, akit 1472. május 20-án Budán kelt és Báthory István országbíró előtt kötött megállapodásában Magyar Balázs fiává fogadott. Mivel Weseni (Vezsenyi) László királyi főlovászmester fiú - gyermek nélkül halt meg, így birtokai Vásonkővára, Vázsony és a Külső-Szolnok megyei Abony, Paládics, Tószeg, Bög, Kécske, Kürt, Tas stb. faluk az 1473. január 8-án kiállított szabadalmi adománylevél alapján Magyar Balázs tulajdonába kerültek. Leánya Benigna Kinizsi Pál felesége lett, aki felesége jogán birtokolta a területet. Az egykori Kinizsi hagyományokat ápolva, fenntartva épült meg a Kinizsi Városkapu.
2015 február 20 péntek - 12:41:37     Városi rendezvények      Hozzászólás0

Az Abonyi Fúvószenekari Egyesület Évköszöntő Minősítő Hangversenyt tartott a Városi Sportcsarnokban 2015. január 24-én. A Magyar Fúvószenei és Mazsorett Szövetség zsűrije zenekarunknak "Koncertfúvós" C kategóriában arany, "Show" B kategóriában pedig kiemelt arany diplomát adományozott. Vezényelt Varga Gábor, a zenekar karmestere. A fúvószenekar játékát a mazsorett csoportok színesítették. Vezetőjük és koreográfusuk Gulykáné Gál Erzsébet. A szakmai minősítést 3 tagú zsűri ítéli oda. A zsűri elnöke Dohos László, Liszt Ferenc-díjas karnagy, egyetemi tanár, nyugalmazott ezredes főkarmester, Magyar Köztársasági Érdemrend lovagkeresztjének kitüntetettje, a Magyar Fúvószenei és Mazsorett Szövetség elnöke. A zsűri további tagjai Bekker Gyula, karnagy, a Magyar Ezüst Érdemkereszt díjazottja, a Bekton Ifjúsági Fúvószenekar vezetője és Bán László, karnagy, a Magyar Fúvószenei és Mazsorett Szövetség elnökségének tagja, fúvós-hangszerelő. A minősítéssel rendelkezők 5 évig őrizhetik meg, és használhatják nevük mellett a megszerzett fokozatukat. Így az egyesület kiemelt célja az is, hogy növeljék Abony város hírnevét és országos szintű ismertségét. A minősítő hangverseny két részből állt, egy 30 perces koncertműsorból és egy show-mazsorett műsorból. A két műsort rövid szünet választotta el egymástól, melyben kiderült, hogy kik a díjazottai az Abonyi Fúvószenekar által meghirdetett rajzversenyen.

A koncerten elhangzott műsorszámok:
A koncert első műsorszáma Paul Dukas francia zeneszerző, zenekritikus, zenetudós és tanár nevévhez fűződött. Dukas utolsó nagy műve egy pazar keleti balett, a La Péri volt, 1912-ben. Hogy élénkítse a balett nagyon nyugodt kezdetét, a szerző egy rövid fanfárt illesztett a darab elé. Ezt a Fanfárt hallgatták az Abonyi Fúvószenekar előadásában. Vezényelt: Varga Gábor. A második műsorszám Hadas Frigyes zeneszerű munkásságát idézte fel. Hidas Frigyes zeneszerző életműve főként fúvós hangszerekre írt darabokat foglal magába, de jelentősek voltak színházi és film kísérőzenéi is. Magyarországon és nemzetközi zenekari találkozókon, fesztiválokon, hangversenyeken is bizonyították a magyar fúvószenekarok, hogy megállják a helyüket. Legyünk büszkék zenekarainkra, karmestereinkre, zeneszerzőinkre és arra a számos zenészre, akik nélkül ma nem lenne magyar fúvószene. A következő 4 tételes Szvit bemutatója 1983-ban a Magyar Néphadsereg Központi Fúvószenekarának előadásában volt, Auth Henrik vezényletével. A népszerű Velencei Karnevál témája, egy német népdalra épül. Jean-Baptiste Arban francia zeneszerző, kornettos e dal köré írt briliáns variációkat szóló kornettre. 
 
A fúvószenekari hangszerelést a kiváló karmester Keil Ernő készítette. A harmadik műsorszámban Flammer Boglárka játszott szólót tenorkürtön. A negyedik műsorszám a mai modern fúvószenekarok kedvenc repertoár darabja volt: a Festival Prelude. A szerző Alfred Reed amerikai zeneszerző, karmester. Reed vezényletével az oklahonai Philips University Concert Band mutatta be 1962-ben. Az első rész utolsó műsorszáma Julius Fucik világhírű cseh zeneszerző és katonakarmester műve volt. Fucik az Osztrák Magyar monarchia idején katonazenekarok vezetőjeként mintegy 240 szórakoztató zenei darabot írt. A Toszkána rózsája című operáját 1907-ben kezdte el írni, de sajnos nem fejezte be, így csak a Firenzei induló maradt fenn belőle és lett koncertzenekarok állandó műsorszáma.
 
A hangverseny második része előtt kihirdették az egyesület által meghirdetett rajzverseny eredményét. A díjakat a rajzverseny zsűrijének elnöke, N. Szabó Mihályné adta át.

A rajzverseny eredményei: A 10 éven felüliek kategóriájában egy pályázót díjaztak, a szolnoki Mihályi Zsoltot. Alsó tagozatos kategória: 1. helyezett és közönségdíjas: Szikszay Andor (Somogyi Iskola) 2. helyezett: Varga Alexandra (Gyulai Iskola) 3. helyezés: Hegedűs Dorina (Somogyi Iskola)   A közönségdíjat a Vanda Játékbolt ajánlotta fel. A különdíj egy fotó portré sorozat 5000 Ft értékben.
 
Óvodás kategória: 1. helyezett: Pintér Panna (Szivárvány Óvoda) 2. helyezett: Szeremi Bianka (Szivárvány Óvoda) 3. helyezés: Csörögi Borbála (Szivárvány Óvoda)   A rajzverseny eredményhirdetését követően az egyesület utánpótlás csoportjainak, mini mazsorettjeinek rövid műsorát tekinthették meg a vendégek. A legkisebbek óvodások voltak, a nagyobbak pedig már iskolások. Először Jaromír Vejvoda: Sej, haj Rozi polkáját adták elő, majd a IV. Honvéd kerületi indulót.
 
A hangverseny második részében Szórakoztató, „Show” kategóriában Borsay Samu: Szamosmenti-induló, Josef Hancl: Bátran Előre-induló és Ronan Hardiman: Lord of The Dance című zenéjére a mazsorettek mutatták be koreográfiájukat. A következő műsorszámban Neto: Vitinho indulóját hallhatták a zenekartól. A mazsorettek utolsó műsorszámukat a Viva Espagna zenéjére mutatták be. A zenét szerezte Leo Caerts. A hangverseny záró száma Georg Gershwin: I Got Rythm/Crazy for you volt, melyet Varga Gábor hangszerelésében hallhattak az érdeklődők. Ráadásként a Kán-kán szólt Jacqueg Offenbach zeneszerzőtől.
 
Jó tudni!
Az Abonyi Fúvószenekari Egyesületet 1989-ben alapították a Bihari János Zeneiskola és a Gyulai Gaál Miklós Általános Iskola tanárainak és tanulóinak közreműködésével. 1998 óta kiemelten közhasznú szervezetként működik. Az egyesület jelenleg közel 100 főt számlál, melynek célja a fúvószenekar és a mazsorett csoport működtetése. Az utánpótlás kinevelését is nagyon fontosnak tartják, ezért 1999-től utánpótlás csoportok is működnek. Az Abonyi Fúvószenekari Egyesület fennállása óta folyamatosan részt vesz a helyi, regionális és országos kulturális rendezvényeken, nemzetközi zenei fesztiválokon és nemzetközi kulturális kapcsolatokat ápol. A zenekar repertoárja összeállításában a változatosságra és a színességre törekszik, a hagyományos indulókon kívül klasszikus és könnyűzenei művek is szerepelnek benne, és kiemelt figyelmet szánnak a kortárs zenének is. A 2014. október 4-én Móron megrendezett X. Jubileumi Nemzetközi Fúvószenekari Fesztiválon nyújtott magas színvonalú teljesítményéért arany fokozatú elismerést kapott az egyesület. A zenekar karmestere Varga Gábor, Artisjus-díjas trombitaművész. A fúvószenekar játékát a 20 fős mazsorett csoport színesíti, melynek vezetője Gulykáné Gál Erzsébet.
 
A rendezvényt támogatta: 
Nemzeti Kulturális Alap
Abony Város Önkormányzata
Magyar Fúvószenei és Mazsorett Szövetség
Fon Trade hangszerüzlet
Gedi-Press Reklám- és Dekorstúdió
 
Juhász Kitti
Darányi Erika
 
Fotó: Polyák Attila