Abony Város
Szeretettel köszöntjük Önt Magyarország szívében, Pest Megye déli zugában. Budapesttől mintegy órányi autóútra - a 4. sz. fűútvonalon, Cegléd és Szolnok között - található ez a természeti kincsekben, látnivalókban és programokban gazdag település. Reméljük, megtetszik Önnek Országunk eme kicsiny kis szeglete és kedvet kapnak ahhoz, hogy felkeressenek bennünket, és az itt kínált lehetőségek kellemes kikapcsolódási lehetőséget kínálnak mai felgyorsult világunkban. Kellemes olvasgatást, böngészést kívánunk turisztikai oldalainkon.
Városháza
A Polgármseteri Hivatal épülete 1904-ben épült, Jablonszky Ferenc tervei alapján. Az egyemeletes, eklektikus középület földszinti része megépítését követően hosszú ideig üzleteknek adott helyet, közhivatal csak az emeleti részen működött. A közintézményt a felszabadulás előtt Városházának nevezték (pincéjében akkor börtön volt), 1990-ig Tanácsházaként működött, majd a rendszerváltást követően ismét visszanyerte a Városháza elnevezést.
Városi Termálfürdő
A családias környezetben elhelyezkedő családias kialakítású strand nem csak a helyi lakosság, hanem a környező településekről és messze földről érkező vendégek kedvelt pihenőhelye is. A létesítmény kicsi, de rendkívül hangulatos. Kis- és nagymedence, gyógymedence várja a sportolni, megmártózni, pihenni vágyókat. A Strandfürdő területén elhelyezkedő műemléknek nyilvánított patinás kúriában Egészségmegőrző központ kapott helyet. Súlyfürdő, szauna, fizikoterápiás kezelési lehetőség, gyógymasszázs, pezsgő- és ülőfürdő, gyógymedencék kínálják a gyógyulás és felfrissülés páratlan élményét.
Közösségi Ház
Abony Város Önkormányzata támogatást nyert a Lehetőségeink Fő Tere - Abony Város integrált településközpont fejlesztése című KMOP-5.2.1/B-09-2f-2010-0011 azonosító számú pályázaton az Új Széchenyi Terv keretében. A pályázat részeként épül meg Abony Város Közösségi Háza- Komplex kulturális, oktatási, művészeti központja és ezzel egyidejűleg az új Zeneiskola, amely az Önkormányzat önerős vállalkozása.
Kinizsi Városkapu
Kinizsi Magyar Balázsnak - Mátyás hadvezérének vezértársa volt, akit 1472. május 20-án Budán kelt és Báthory István országbíró előtt kötött megállapodásában Magyar Balázs fiává fogadott. Mivel Weseni (Vezsenyi) László királyi főlovászmester fiú - gyermek nélkül halt meg, így birtokai Vásonkővára, Vázsony és a Külső-Szolnok megyei Abony, Paládics, Tószeg, Bög, Kécske, Kürt, Tas stb. faluk az 1473. január 8-án kiállított szabadalmi adománylevél alapján Magyar Balázs tulajdonába kerültek. Leánya Benigna Kinizsi Pál felesége lett, aki felesége jogán birtokolta a területet. Az egykori Kinizsi hagyományokat ápolva, fenntartva épült meg a Kinizsi Városkapu.
2015 május 23 szombat - 21:06:42     Városi rendezvények      Hozzászólás0

A 2015. évi Abonyiak Abonyért kitüntető díjakat május 23-án, szombaton este 6 órakor adták át a Kultúra Házában. Az alapítványnak immár 20. alkalommal volt lehetősége erre a hálás feladatra, hogy kiválassza azokat az abonyi személyeket, akiknek kitüntető díjakat adományoz Abony város fejlődése érdekben kifejtett munkájuk, közösségi tevékenységük elismeréseként a társadalmi élet bármely területén. A javaslatokat indoklással alátámasztva május 14-ig lehetett eljuttatni a kuratórium részére, a döntés pedig május 15-én született a számtalan beérkezett javaslat közül.
 
Az Abonyiak Abonyért Alapítvány kuratóriuma 2015. évben Abonyiak Abonyért kitüntető díjban részesíti
 
- Györe Tibor Pált,
- Krupincza Jánost és
- Temesközy Tamást.
 
A kitüntetéseket Abonyiak Abonyért feliratú dísztányér és virágcsokor kíséretében a kuratórium elnöke, Pető Zsolt, és tagjai Nagy Gáborné, Korbély Csabáné és Tóth Ernő adták át a pünkösdi városi rendezvény keretén belül. Nem kérdés, hogy a kitüntetett személyek megérdemelten vehették át a díjakat, életútjuk, hivatásszeretetük példaértékű lehet mindannyiunk számára. Abony Város Önkormányzata nevében szívből gratulálunk Györe Tibor Pálnak, Krupincza Jánosnak és Temesközy Tamásnak a kitüntetéshez.
 
A fotógaléria a képre kattintva megtekinthető!
A méltatásokat az Olvasd továbbra kattintva érhetik el.

Györe Tibor Pál
1951. szeptember 08-án született, az általános iskolát és a gimnáziumot Abonyban végezte. A Kinizsi Pál Gimnáziumban ismerkedett meg Vincze Ágnessel, akivel 1975. máj. 10-én összeházasodtak. Két gyermekük született Zsolt és Zsófia. Autóvillamossági szakemberként dolgozott 34 éves koráig, mikor egészségének romlása miatt leszázalékolták. Az 1990-es évektől a Mozgáskorlátozottak Közép-Magyarországi Regionális Egyesülete Abonyi szervezetének munkatársa. Számos előadást, kiállítást és színház látogatást szervezett a mozgássérültek részére. A mai napig segíti a sérült emberek ügyes-bajos dolgainak megoldását. Abonyban a közintézmények akadálymentes kialakításában is szerepet vállalt. Az Abonyi Lajos Falumúzeum létrehozásának első lépéseitől kezdve jelen volt, segítette gyermekként, majd később felnőttként a múzeum munkáját. Járt házról-házra, padlásról-padlásra édesapjával Györe Pállal a múzeum alapítójával együtt. A múzeum két civil szervezetének: Az Abonyi Lajos Falumúzeum Baráti Körének megalakulásától tagja és az Abonyi Lajos Múzeumi Alapítvány egyik önkéntese. Fél állásban a múzeum szolgálatában állt 2000-es évek elejétől 2006-ig. Külön érdekesség: édesapja mellett lányával is együtt dolgozhatott 2015-ig, így szállt apáról lányára a múzeumi munka folytatása. 
 
A múzeum munkatársai közül, Györe Tibor is részt vett a nagy volumenű Abonyt elkerülő 4-es főútszakasz régészeti feltárásában. A múzeumi szerződés lejárta után önzetlen pártfogóként belső késztetésből, valamint az alapító és a múzeum iránti tiszteletből folytatta munkáját a múzeumban. Az Abonyi Lajos Múzeumi Kiállítóhely téglagyűjteményének gyarapítása, rendbetartása neki köszönhető. Önkéntesként a mai napig tevékenyen részt vesz és segíti az abonyi múzeum munkáját. Alapítványunk kuratóriuma Györe Tibor Pál részére, közéleti és helytörténeti értékőrző tevékenységének elismeréseként 2015. évben Abonyiak Abonyért díjat adományoz.
 
Krupincza János   
Krupincza János kerek 50 éve tagja Abony közösségének. Nagyon kevés ember van városunkban, aki ha meghallja a nevét, ne jutna valami kis történet eszébe. 1983-ban letett érettségijét követően az egykori Ságvári TSZ-ben, majd a Mechanikai Művekben dolgozott. 1992-től az abonyi Rendőrőrsön járőrként, őrsparancsnok helyettesként és körzeti megbízottként vigyázta a város rendjét. 2007-ben 30 éves szolgálati viszonnyal vonult szolgálati nyugdíjba. 
 
Tevékenységével kivívta az emberek megbecsülését, így azóta is köztiszteletnek örvend. Munkavégzésével párhuzamosan 1979 nyarán pár abonyi barátjával megismerkedtek a kyokushin karatéval, amibe Ő azonnal beleszeretett. 1981. szeptember 16-án kezdett Szolnokon edzeni Sihan Furkó Kálmánnál, az egyik magyarországi alapítóval. Ettől kezdve élete részévé vált ez a harcművészet. 1983 októberében Furkó Kálmán felkérésére a Ceglédi Sportcsarnokban kezdte edzői munkáját. Edzésein olykor száznál is több érdeklődő vett részt, melyen felbuzdulva pár év elteltével, 1991. május 5-én megalapította saját klubját, a POWER Karate Sportegyesületet. Munkássága során számos országos bajnokot nevelt, ezen felül több Európa bajnok tanítványa volt. Talán az egyik legnagyobb sikere, hogy a 2003-as Tokiói Világbajnokságra Japánba egyszerre két tanítványa is kijutott az akkor még négy fős válogatott kerettel. Ezt megelőző évben Sportegyesülete megnyerte a Magyar Kyokushin Karate Szervezet csapatbajnokságát, ahol két sportolója is magyar bajnokok lett.
 
A látható eredményeken felül sok ember életét megváltoztatta azzal, hogy megismertette velük a karate sportot. Tanítványai közül többen is ennek szentelték életüket és fő állásban ezzel foglalkoznak, mára saját klubot alapítottak mesterük segítségével. 2006-ban indította első önálló abonyi csoportját a Somogyi Imre Általános Iskola tornatermében, majd az egyesület igazi megkoronázása volt, mikor 2007-ben  megnyitotta az első önálló helyi edzőtermét, mely azóta is aktívan működik. Több száz abonyi sportoló vagy sportolni vágyó fordult meg nála, kiket egytől egyig mindig szívesen fogadott. 2011-ben csatlakozott az egyesülethez Sensei Szabó István nagykőrösi csoportjával, aki tizennyolcszoros Magyar bajnok és hétszeres Európa bajnok formagyakorlatban. Jelenleg az abonyi székhelyen körülbelül 50 tanítványt edz, a POWER Karate Sportegyesület összlétszáma pedig megközelíti a száz főt. Alapítványunk kuratóriuma Krupincza János részére, közéleti és sport tevékenysége elismeréseként 2015. évben Abonyiak Abonyért díjat adományoz.
 
Temesközy Tamás 
"Célt választék magamnak, s megelégszem mint magammal, úgy az élettel, csak használni akarok, másoknak élni, másokért fáradni, habár díjtalan is, jutalom maga a tett, s boldogság ily célért csak fáradni is." Eötvös Józseftől idézett mondat mélyére tekintve olyan ember képe  tárul elénk, ki hisz magában, hisz az elveiben és munkája sikerében. Úgy érzem, hogy joggal juthatnak e gondolatok eszünkbe, mikor Temesközy Tamást méltatjuk. Az Abonyiak Abonyért díjazottai között olyan közéleti személyiséget, barátot, munkatársat, embert köszönthetünk kinek tevékenysége az ezredforduló első éveitől kezdődően szorosan összefonódik a város megoldásra váró gondjaival. 
 
Munkájának középpontjában a közösségi élet vitatott kérdései állnak. Kritikus kérdéseket fogalmaz, melyekre mindannyiunk közös érdekét szem előtt tartó válaszokat keres. Sohasem az önigazolás a célja, hanem olyan ügyek felvállalása és képviselete, melyek megoldásával másokat segíthet. Az ő életében a közösség szolgálata a szó legnemesebb értelmében hivatás, amiért nem díjazás a jutalom, hanem a kitűzött cél megvalósítása. Tamás tősgyökeres abonyi polgár, kinek életében felesége, Andrea és édesanyja, Manyika jelentik a meghatározó családi hátteret. Pályafutását szakképzettségének megfelelően a vendéglátóiparban kezdte, majd szakmája kényszerű feladását követően felsőfokú gazdasági ügyintézői szakképesítést szerzett és a Coop Zrt. közkedvelt helyi boltjában helyezkedett el. Itt kell megjegyezni, hogy munkavégzése során sem hazudtolta meg magát soha, hiszen az üzletben vásárló ismerősökkel találkozva mindig volt energiája egy-egy sokakat érintő kérdés megvitatására. 2006-tól vállal aktívan részt az önkormányzati feladatokban. 2010-ig a képviselő-testület  Egészségügyi és Szociális bizottságának, majd az Ügyrendi és Közbiztonsági Bizottságának külsős tagjaként a tőle megszokott szorgalommal és szemlélettel végzi önkormányzati munkáját. 
 
A munka és az önként vállalt szolgálat mellett nagy részt vállal a helyi közéletről szól tudósításokban is. Honlapján évek óta rendszeres tájékoztatást ad a város rendezvényeiről és közügyeiről. E tevékenységében Borsányi János segíti megbízható, önkéntes munkatársként. Temesközy Tamás személyében olyan abonyi polgárnak adhatunk át elismerést, kinek küzdelmes élete és közösségért végzett munkája mindannyiunk számára példaként szolgálhat a mindennapokban. Alapítványunk kuratóriuma Temesközy Tamás részére, közéleti és civil társadalmat segítő tevékenységének elismeréseként 2015. évben Abonyiak Abonyért díjat adományoz.
 
Darányi Erika
Fotó: Borsányi János