Abony Város
Szeretettel köszöntjük Önt Magyarország szívében, Pest Megye déli zugában. Budapesttől mintegy órányi autóútra - a 4. sz. fűútvonalon, Cegléd és Szolnok között - található ez a természeti kincsekben, látnivalókban és programokban gazdag település. Reméljük, megtetszik Önnek Országunk eme kicsiny kis szeglete és kedvet kapnak ahhoz, hogy felkeressenek bennünket, és az itt kínált lehetőségek kellemes kikapcsolódási lehetőséget kínálnak mai felgyorsult világunkban. Kellemes olvasgatást, böngészést kívánunk turisztikai oldalainkon.
Városháza
A Polgármseteri Hivatal épülete 1904-ben épült, Jablonszky Ferenc tervei alapján. Az egyemeletes, eklektikus középület földszinti része megépítését követően hosszú ideig üzleteknek adott helyet, közhivatal csak az emeleti részen működött. A közintézményt a felszabadulás előtt Városházának nevezték (pincéjében akkor börtön volt), 1990-ig Tanácsházaként működött, majd a rendszerváltást követően ismét visszanyerte a Városháza elnevezést.
Városi Termálfürdő
A családias környezetben elhelyezkedő családias kialakítású strand nem csak a helyi lakosság, hanem a környező településekről és messze földről érkező vendégek kedvelt pihenőhelye is. A létesítmény kicsi, de rendkívül hangulatos. Kis- és nagymedence, gyógymedence várja a sportolni, megmártózni, pihenni vágyókat. A Strandfürdő területén elhelyezkedő műemléknek nyilvánított patinás kúriában Egészségmegőrző központ kapott helyet. Súlyfürdő, szauna, fizikoterápiás kezelési lehetőség, gyógymasszázs, pezsgő- és ülőfürdő, gyógymedencék kínálják a gyógyulás és felfrissülés páratlan élményét.
Közösségi Ház
Abony Város Önkormányzata támogatást nyert a Lehetőségeink Fő Tere - Abony Város integrált településközpont fejlesztése című KMOP-5.2.1/B-09-2f-2010-0011 azonosító számú pályázaton az Új Széchenyi Terv keretében. A pályázat részeként épül meg Abony Város Közösségi Háza- Komplex kulturális, oktatási, művészeti központja és ezzel egyidejűleg az új Zeneiskola, amely az Önkormányzat önerős vállalkozása.
Kinizsi Városkapu
Kinizsi Magyar Balázsnak - Mátyás hadvezérének vezértársa volt, akit 1472. május 20-án Budán kelt és Báthory István országbíró előtt kötött megállapodásában Magyar Balázs fiává fogadott. Mivel Weseni (Vezsenyi) László királyi főlovászmester fiú - gyermek nélkül halt meg, így birtokai Vásonkővára, Vázsony és a Külső-Szolnok megyei Abony, Paládics, Tószeg, Bög, Kécske, Kürt, Tas stb. faluk az 1473. január 8-án kiállított szabadalmi adománylevél alapján Magyar Balázs tulajdonába kerültek. Leánya Benigna Kinizsi Pál felesége lett, aki felesége jogán birtokolta a területet. Az egykori Kinizsi hagyományokat ápolva, fenntartva épült meg a Kinizsi Városkapu.
2015 május 27 szerda - 12:09:17     Intézményi hírek      Hozzászólás0

Az abonyi Somogyi Imre Általános Iskola 7. évfolyamának 52 tanulója és 6 kísérő pedagógusa négy napos, élményekben gazdag erdélyi kiránduláson vett részt. Az utazást a "Határtalanul" pályázat keretében a Student Lines Diák Utazási Iroda szervezte és az Emberi Erőforrások Támogatáskezelő finanszírozta. A pályázaton intézményünk 1,5 millió forintot nyert utazásra és szállásköltségre. Kirándulásunk során alkalmunk volt megismerni a határon túli magyarság mindennapi életét, a történelmi Magyarország jelentős városait, sorsdöntő történelmi események színhelyeit. Irodalmi és történelmi emlékeink felkutatása, megtekintése volt a célunk a négy napos túránk alatt.
 
Első utunk Nagyszalontára vezetett, ahol megkoszorúztuk az Arany János Emlékmúzeumot. Ellátogattunk a helyi általános iskolába és diákjaink bemutatták Arany János: Rózsa és Ibolya c. művéből készült zenés darabunkat. Következő megállónk Nagyvárad volt, ahol megtekintettük a magyar irodalmi nagyságok emlékhelyeit, a róluk készült szoborcsoportot. Késő délután Szovátára értünk és a Böjte Csaba által létrehozott árvaházban tanulóink megtapasztalhatták a másokon való segítés örömét, megismerhettek szomorú gyermeki sorsokat. Tanulóink, szüleik, kollegáink, az abonyi Karitász szervezet, Dr. Tóth Katalin és Dr. Imreh Zsuzsanna doktornők, az Abonett Kft. és az Önkormányzat jóvoltából sok ajándékot vittünk nekik, amit nagy örömmel és szeretettel fogadtak. Köszönjük a támogatást és a segítséget!
 
A fotóra kattintva megtekinthető a galéria!

Az első éjszakát Magyarfenesen töltöttük. Másnap a kincses Kolozsvárra vitt utunk. Hunyadi Mátyás és Bocskai István szülőháza megtekintése után a Szent Mihály székesegyház, majd a híres Házsongárdi temető (nyulak kertje) következett. Megrendítő élmény volt nagyjaink, pl. Dsida Jenő, Brassai Sámuel, Szenczi Molnár Albert, Apáczai Csere János és Reményik János sírjainál állni. 
 
Utunk ezután Torda irányába vezetett, ahol Szt. László mondái nyomába eredtünk. Lélegzetelállító volt végigmenni a tordai hasadékon és lenyűgözött bennünket a sóbánya megtekintése. Irodalmi sétánk alkalmával, a harmadik napon ellátogattunk Parajdra, Áprily Lajos emlékházához, ahol tisztelettel emlékeztünk rá és rövid megemlékezést tartottunk. Túránk következő állomása Farkaslaka, Tamási Áron szülőfalva volt, ahol megnéztük az emlékházat és elbeszélgettünk Tamási Áron élő rokonaival. Fehéregyházán tiszteletünket tettük Petőfi Sándor szobra előtt, megnéztük a múzeumot, és koszorút helyeztünk el. Segesvár gyönyörű óvárosa lenyűgözött bennünket. Itt megnéztük az Európa-Nostra díjas hegyi templomot. 
 
A negyedik napon Marosvásárhelyen egy városi séta során Sütő András sírjához zarándokoltunk el, ahol egy rövid megemlékezést tartottunk. Hazafelé Csucsán álltunk meg, ahol az Ady emlékmúzeumot néztük meg. A négy napos irodalmi és történelmi emléktúra valóban határtalan élmény volt diákjaink számára. Külön köszönetünket fejezzük ki a jól felkészült helybéli idegenvezetőnknek, Attilának is. 
 
Összegezve elmondhatjuk, hogy a túra során nagyon sokat tanultunk, jól éreztük magunkat, és reméljük, hogy jövőre is részesei lehetnek tanulóink hasonló programnak. 
 
Antalné Nagy Magdolna