Abony Város
Szeretettel köszöntjük Önt Magyarország szívében, Pest Megye déli zugában. Budapesttől mintegy órányi autóútra - a 4. sz. fűútvonalon, Cegléd és Szolnok között - található ez a természeti kincsekben, látnivalókban és programokban gazdag település. Reméljük, megtetszik Önnek Országunk eme kicsiny kis szeglete és kedvet kapnak ahhoz, hogy felkeressenek bennünket, és az itt kínált lehetőségek kellemes kikapcsolódási lehetőséget kínálnak mai felgyorsult világunkban. Kellemes olvasgatást, böngészést kívánunk turisztikai oldalainkon.
Városháza
A Polgármseteri Hivatal épülete 1904-ben épült, Jablonszky Ferenc tervei alapján. Az egyemeletes, eklektikus középület földszinti része megépítését követően hosszú ideig üzleteknek adott helyet, közhivatal csak az emeleti részen működött. A közintézményt a felszabadulás előtt Városházának nevezték (pincéjében akkor börtön volt), 1990-ig Tanácsházaként működött, majd a rendszerváltást követően ismét visszanyerte a Városháza elnevezést.
Városi Termálfürdő
A családias környezetben elhelyezkedő családias kialakítású strand nem csak a helyi lakosság, hanem a környező településekről és messze földről érkező vendégek kedvelt pihenőhelye is. A létesítmény kicsi, de rendkívül hangulatos. Kis- és nagymedence, gyógymedence várja a sportolni, megmártózni, pihenni vágyókat. A Strandfürdő területén elhelyezkedő műemléknek nyilvánított patinás kúriában Egészségmegőrző központ kapott helyet. Súlyfürdő, szauna, fizikoterápiás kezelési lehetőség, gyógymasszázs, pezsgő- és ülőfürdő, gyógymedencék kínálják a gyógyulás és felfrissülés páratlan élményét.
Közösségi Ház
Abony Város Önkormányzata támogatást nyert a Lehetőségeink Fő Tere - Abony Város integrált településközpont fejlesztése című KMOP-5.2.1/B-09-2f-2010-0011 azonosító számú pályázaton az Új Széchenyi Terv keretében. A pályázat részeként épül meg Abony Város Közösségi Háza- Komplex kulturális, oktatási, művészeti központja és ezzel egyidejűleg az új Zeneiskola, amely az Önkormányzat önerős vállalkozása.
Kinizsi Városkapu
Kinizsi Magyar Balázsnak - Mátyás hadvezérének vezértársa volt, akit 1472. május 20-án Budán kelt és Báthory István országbíró előtt kötött megállapodásában Magyar Balázs fiává fogadott. Mivel Weseni (Vezsenyi) László királyi főlovászmester fiú - gyermek nélkül halt meg, így birtokai Vásonkővára, Vázsony és a Külső-Szolnok megyei Abony, Paládics, Tószeg, Bög, Kécske, Kürt, Tas stb. faluk az 1473. január 8-án kiállított szabadalmi adománylevél alapján Magyar Balázs tulajdonába kerültek. Leánya Benigna Kinizsi Pál felesége lett, aki felesége jogán birtokolta a területet. Az egykori Kinizsi hagyományokat ápolva, fenntartva épült meg a Kinizsi Városkapu.
2015 július 14 kedd - 23:40:47     Intézményi hírek      Hozzászólás0

„Minden települése szép az én hazámnak, de legszebb benne mégis szűkebb pátriám Abony. Bármikor nézem mindig más a táj… Nyara vidám, harsogó, kacagástól hangos. Az ősz ezerszínű hulló levelétől szép. Tele a gyermekkor szánkó-csilingelő álomvilágát idézi… A tavasz pedig? Mindig ifjuvá varázsolja ezt az ősi települést. Krónikája egyszerű, hétköznapi. Az ország nagy eseményeihez mérten azt is mondhatnánk – itt Abonyban nem történt semmi…” Györe Pál   
 
Ismét megrendezték Abonyban a helytörténeti és helyismereti tábort az Abonyi Lajos Falumúzeum Baráti Köre és az Abonyi Lajos Művelődési Ház, Könyvtár és MKH közös szervezésében. A táborra 12 gyermek jelentkezett, akiknek Tarjányi István vezetésével 2015. június 29 - július 3. között lehetőségük nyílott még jobban megismerkedni szűkebb pátriájukkal. Példaértékű a kezdeményezés, és az a munka, melyet a szervezők azért tettek, hogy felkeltsék az abonyi fiatalok érdeklődését településünk iránt.
 
A fotóra kattintva megtekinthető a galéria!

- A résztvevő gyerekek igen aktívak voltak, annál is inkább, mivel a foglalkozások többsége megkövetelte a tevékeny részvételt, kevés időt töltöttünk egy helyben, jöttünk-mentünk. A tervezett programok többségét sikeresen teljesítettük. Ugyanakkor rengeteg érdekesség, látnivaló maradt a későbbiekre is. Ízelítő a programokból: kúriák végiglátogatása, Vigyázó-kastély megtekintése, a múzeum, a templomok felkeresése. Még a katolikus templom tornyában is voltunk. A városházában maga a polgármester asszony kalauzolt körbe minket. Köszönettel tartozunk ezért a nemes gesztusért. A katolikus és református temetőben felkerestük, és rendbe is tettük az ismert abonyi személyek nyughelyét. Kerékpáros kirándulás keretében ellátogattunk a Kaszáló-erdőbe. Megismerkedtünk a Millenniumi Emlékkerttel, köztereink, köztéri szobraink múltjával, jelenével. Kazinczy Ferencné (Pannika néni) segítségével betekintést kaphattunk a múlt erkölcsiségébe, szellemiségébe. S míg a délelőtt az aktív ismeretszerzés időszaka volt, addig a délutánok a lazítás jegyében teltek. A délutáni programok közül kiemelném a táncházat, a Hagyományőrző Abonyi Néptánc Együttes közreműködésével, az íjászatot, a Nagyabonyi Íjászok segítségével és a strandolást. A tábornak „otthont” – és állítom, jó otthont – a Kultúra Háza biztosított, melyet ezúton is köszönünk – mondta Tarjányi István, az Abonyi Lajos Művelődési Ház Baráti Körének titkára az abony.hu kérdésére, majd villáminterjú keretében válaszolt a táborral kapcsolatos kérdéseinkre. 
 
- Mennyire fogékonyak, és érdeklődők a gyerekek a történelem, a helyismeret iránt? 
A tábor szervezésénél ezek a kérdések központi helyet foglaltak el. Nem volt egyértelmű, sőt komoly kételyek merültek fel avval kapcsolatban, hogy felkelthető, s fenntartható-e az érdeklődés a résztvevőkben. Manapság a történelem, helyismeret nem túl „divatos” fogalmak, a mai ifjúság érdeklődési körén kívül esnek. De mint kiderült az aggályok teljesen feleslegesek voltak, a gyerekek meglepően érdeklődők, fogékonyak, kíváncsiak voltak.   

- Kik voltak pontosan a gyermekek „idegenvezetői”? 
A tábor az Abonyi Lajos Falumúzeum Baráti Köre és az Abonyi Lajos Művelődési Ház Könyvtár és MKH közös szervezésében jött létre. A programok lebonyolításában állandó résztvevőként a Kinizsi Pál Gimnázium tanulója, Jáger Áron volt segítségemre, aki a közösségi szolgálat keretében jelentkezett erre a felelősségteljes feladatra. Nagy segítséget kaptam – ezt ezúton is köszönöm – Antalné Nagy Magdolnától és Markó Ferenctől, akik az ”idegenvezetésben” nagyon sokat segítettek.
 
- Hogyan értékeled a tábor eredményességét, a jelentkezők létszámát? A kitűzött célt sikerült-e elérni? 
A tábort sikeresnek értékelem, és a létszámot tekintve is elégedett vagyok. A tavalyi évben 17 gyermek vett részt a táborban, mint kiderült, ez a létszám magas. Ennyi résztvevőért egy személyben felelősséget vállalni komoly kockázat, ezért ebben az esztendőben 13 főben maximáltuk a jelentkezők számát. Egy diák időközben visszamondta a jelentkezését, így maradt a létszám 12 fő. A cél nem titkoltan az volt, hogy az iskolai kötelékektől mentes keretek között, minél több információt, ismeretet közvetítsünk, juttassunk el városunk jelenéről, múltjáról a gyerekeknek. A célunkat elértük, a gyerekek jól érezték magukat, és az utolsó napon kitöltött feladatlapok eredményei alapján kijelenthetjük, hogy sok új ismerettel gazdagodtak.   

- Volt-e a tábornak jelszava? Melyek voltak azok a fontos mondatok, gondolatok, amit mindenképpen át akartatok adni a nebulóknak? 
A célunk volt, hogy a gyerekek hasznosan, kellemesen tölthessenek el egy hetet egymás társaságában, ugyanakkor minél több ismeretre tegyenek szert lakóhelyükkel kapcsolatban. A legfontosabb üzenet azonban az, hogy gyerekek tanuljanak meg nyitott szemmel járni, vegyék észre lakóhelyük szépségeit, érdekességét, ismerjék meg városunk történetét, múltját. Szeressék Abonyt.  

- Nem gondolkodtatok még helytörténeti, helyismereti szakkör megszervezésében? 
Az elmúlt évben szervezett helytörténeti, helyismereti tábor, a helytörténeti, helyismereti vetélkedő, a városban szervezett kerékpáros túrák, mind-mind a figyelem felkeltését szolgálták. S valóban felmerült ilyen jellegű szakköri foglalkozás szervezése is, de ez egyelőre - technikai okok miatt - nem aktuális.   

- Mi a véleményed, a tanulók az iskolában kapnak-e ismereteket - ha csekély mértékben is - a lakóhelyükről? Miért tartod szívügyednek, hogy megismertesd a gyerekekkel városunkat? Hogyan lehetne ezt még eredményesebbé tenni? 
Az iskolákban a lakóhellyel kapcsolatos ismeretek szerzésének lehetősége szűk. A gyerekek így is leterheltek, a tanórai lehetőségek behatároltak. Ugyanakkor mindegyik abonyi iskolában vannak a helytörténetre fogékony, elhivatott, lelkes, aktív pedagógusok, akik sokat tesznek - ellenszolgáltatás nélkül - azért, hogy gyermekeink többet tudjanak lakóhelyük jelenéről, múltjáról, és ez bíztató. Az pedig, hogy a jövő generációk ismerjék, szeressék lakóhelyüket, elemi érdek. Már ma is komoly probléma, hogy a fiatalok nagy része elmegy, és máshol keresi a boldogulást. Ha nem alakul ki, mélyül el érzelmi kötődés a szülőfölddel kapcsolatban, akkor még többen fognak elköltözni. Az eredményesség kulcsa a munka. Nem elég csak beszélni, tenni - minél többet, s jobban - kell a céljaink elérése érdekében, csakúgy, mint más területeken is, ez a lényeg.   

- Idén már másodjára valósult meg a helytörténeti tábor, jövőre várható-e ismétlés? Több igény is elhangzott, hogy idősebbek is szeretnének csatlakozni a programokhoz. Lehet-e bővíteni a tábort, turisztikai jelleget adni neki? 
A tábor kibővítése és egyáltalán a jövője sok mindentől függ. Több olyan részlettől, melyek tőlem, tőlünk függetlenek, ezért biztosat állítani ezzel kapcsolatban nem tudok. De azt biztosan tudom, hogy nagy szükség lenne ilyen és ehhez hasonló kezdeményezésekre, bárki is szervezze, vezesse azokat. 
 
- Kik segítettek bármilyen formában is a tábor lebonyolításában? 
Sokaknak tartozom, tartozunk köszönettel a tábor sikeres lebonyolítása miatt. Megragadva a lehetőséget, néhány nevet, szervezetet szeretnék kiemelni segítőink közül: Antalné Nagy Magdolna tanárnő, Markó Ferenc, Romhányiné Dr. Balogh Edit polgármester asszony, Kazinczy Ferencné, Györe Tibor, Vincze István (Nagyabonyi Íjászok), Barati László és a Hagyományőrző Abonyi Néptánc Együttes további tagjai, a Kultúra Háza valamennyi dolgozója, a Strand Kisvendéglő udvarias alkalmazottai.   
 
Darányi Erika 
A fotókat a táborban résztvevő gyermekek készítették.