Abony Város
Szeretettel köszöntjük Önt Magyarország szívében, Pest Megye déli zugában. Budapesttől mintegy órányi autóútra - a 4. sz. fűútvonalon, Cegléd és Szolnok között - található ez a természeti kincsekben, látnivalókban és programokban gazdag település. Reméljük, megtetszik Önnek Országunk eme kicsiny kis szeglete és kedvet kapnak ahhoz, hogy felkeressenek bennünket, és az itt kínált lehetőségek kellemes kikapcsolódási lehetőséget kínálnak mai felgyorsult világunkban. Kellemes olvasgatást, böngészést kívánunk turisztikai oldalainkon.
Városháza
A Polgármseteri Hivatal épülete 1904-ben épült, Jablonszky Ferenc tervei alapján. Az egyemeletes, eklektikus középület földszinti része megépítését követően hosszú ideig üzleteknek adott helyet, közhivatal csak az emeleti részen működött. A közintézményt a felszabadulás előtt Városházának nevezték (pincéjében akkor börtön volt), 1990-ig Tanácsházaként működött, majd a rendszerváltást követően ismét visszanyerte a Városháza elnevezést.
Városi Termálfürdő
A családias környezetben elhelyezkedő családias kialakítású strand nem csak a helyi lakosság, hanem a környező településekről és messze földről érkező vendégek kedvelt pihenőhelye is. A létesítmény kicsi, de rendkívül hangulatos. Kis- és nagymedence, gyógymedence várja a sportolni, megmártózni, pihenni vágyókat. A Strandfürdő területén elhelyezkedő műemléknek nyilvánított patinás kúriában Egészségmegőrző központ kapott helyet. Súlyfürdő, szauna, fizikoterápiás kezelési lehetőség, gyógymasszázs, pezsgő- és ülőfürdő, gyógymedencék kínálják a gyógyulás és felfrissülés páratlan élményét.
Közösségi Ház
Abony Város Önkormányzata támogatást nyert a Lehetőségeink Fő Tere - Abony Város integrált településközpont fejlesztése című KMOP-5.2.1/B-09-2f-2010-0011 azonosító számú pályázaton az Új Széchenyi Terv keretében. A pályázat részeként épül meg Abony Város Közösségi Háza- Komplex kulturális, oktatási, művészeti központja és ezzel egyidejűleg az új Zeneiskola, amely az Önkormányzat önerős vállalkozása.
Kinizsi Városkapu
Kinizsi Magyar Balázsnak - Mátyás hadvezérének vezértársa volt, akit 1472. május 20-án Budán kelt és Báthory István országbíró előtt kötött megállapodásában Magyar Balázs fiává fogadott. Mivel Weseni (Vezsenyi) László királyi főlovászmester fiú - gyermek nélkül halt meg, így birtokai Vásonkővára, Vázsony és a Külső-Szolnok megyei Abony, Paládics, Tószeg, Bög, Kécske, Kürt, Tas stb. faluk az 1473. január 8-án kiállított szabadalmi adománylevél alapján Magyar Balázs tulajdonába kerültek. Leánya Benigna Kinizsi Pál felesége lett, aki felesége jogán birtokolta a területet. Az egykori Kinizsi hagyományokat ápolva, fenntartva épült meg a Kinizsi Városkapu.
2015 augusztus 26 szerda - 13:39:23     Önkormányzati hírek      Hozzászólás0

Mintegy száz katona, kormánytisztviselő, közalkalmazott és polgári személy vett át elismerést Hende Csaba honvédelmi minisztertől Szent István király ünnepe alkalmából augusztus 19-én, a Stefánia Palotában.
 
Áder János, Magyarország köztársasági elnöke állami ünnepünk, 2015. augusztus 20-a alkalmából a MAGYAR ÉRDEMREND KÖZÉPKERESZTJE kitüntetés POLGÁRI TAGOZATÁT adományozta a világ birkózósportjában elért sikereivel Magyarország jó hírét öregbítő versenyzői pályafutása, valamint kivételesen eredményes edzői munkája elismeréseként VARGA JÁNOS nyugállományú ezredes olimpiai, többszörös világ- és Európa-bajnok birkózó, mesteredző, sportvezető részére. 

Varga János, Abony Város Díszpolgára, a hazai és a világ birkózósportjának legendája, halhatatlan egyénisége: olimpiai, kétszeres világ-, és kétszeres Európa-bajnok. A kitűnő sportember néhány hónappal ezelőtt szép jubileumot ünnepelhetett, 75 esztendős lett. 1939. október 21-én született Abonyban, ahol 1955-ben kezdte el a pályafutását Skultéty Sándor irányításával.  Négy évvel később, 1959-ben került be a felnőtt válogatott keretbe, majd nem sokkal ezután a Budapesti Honvéd birkózója lett, és visszavonulásáig a piros-fehéreket erősítette.
 
Óriási önfegyelem, kitartás, és rendkívüli fizikai erő jellemezte őt, zseniális ösztönbirkózónak tartották. Azon ritka tehetségek közé tartozott, akik mindkét fogásnemben világszínvonalú teljesítményre voltak képesek. Az 1961-es jokohamai világbajnokságon ezüst-, a következő évben Toledóban bronzérmet szerzett szabadfogásban, de az aranyfejezeteket mégis kötöttfogásban, az 57 kilogrammosok súlycsoportjában írta. Első világbajnoki címét 1963-ban, Svédországban, Helsingborg városában harcolta ki, nem is akárhogyan. A szovjet olimpiai és világbajnok Karavajev elleni, döntő fontosságú mérkőzésen az utolsó másfél percet törött bordával birkózta végig, de ellenfelét és önmagát is legyőzte. Edmontonban, 1970-ben lett ismét világelső. Összesen hatszor állhatott fel a világbajnoki dobogóra.

Varga János tiszteletére az 1968-as, mexikói olimpián is eljátszották a magyar Himnuszt, és négy évvel később Münchenben oly módon fosztották meg egy újabb fényes, ötkarikás éremtől, hogy bár a hazai, német versenyző ellen vezetett, de igazságtalanul leléptették, így a negyedik helyen végzett. Polyák Imre igazán találóan ragasztotta rá a Ramszesz becenevet, mert nemcsak az arcvonásai emlékeztettek az ókori, egyiptomi fáraóra, hanem más hasonlóságot is felfedezhetünk: Varga János 57 kilós létére is óriás volt. Ő szintén uralkodott – a szőnyegen! Aranyérmes listáját még két Európa-bajnoki cím is gazdagítja, arról nem beszélve, hogy 23-szor nyert magyar bajnoki címet a két fogásnemben.

Varga János a sportolói pályafutása után a Budapesti Honvéd és a junior válogatott szakvezetőjeként dolgozott. Mesteredzői címet szerzett. Tanítványai közül Sípos Árpád és Faragó József Európa-bajnok lett.  1981-től nemzetközi versenybíróként is tevékenykedett. Vérbeli sportcsalád az övé, hiszen felesége, Gabi válogatott atléta volt, míg lánya, Varga Gabriella vívó Európa-bajnok. Varga Jánost 2007-ben MOB-érdeméremmel tüntették ki.
 
Varga János eredménylistája
57 kilogrammos súlycsoport, korábban légsúly
Olimpiai játékok
arany1968, Mexikóváros, kf, 57 kg
  
Világbajnokság
ezüst1961, Jokohama, szf, 57 kg
bronz1962, Toledo, szf, 57 kg
arany1963, Helsingborg, kf, 57 kg
ezüst1967, Bukarest, kf, 57 kg
arany1970, Edmonton, kf, 57 kg
bronz1971, Szófia, kf, 57 kg
  
Európa-bajnokság
arany1967, Minszk, kf, 57 kg
ezüst1968, Västeras, kf, 57 kg
arany1970, Berlin, kf, 57 kg
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
2015-ben a Magyar Birkózó Szövetség az olimpiai, kétszeres világ-, és kétszeres Európa-bajnok, Varga Jánost terjesztette fel a Nemzet Sportolója címre.
 
Abony Város Önkormányzata nevében szívből gratulálunk Varga Jánosnak az állami kitüntetéshez.
 
Darányi Erika
 
Fotó: Krasznai-Nehrebeczky Mária
Forrás: Honvédelmi Minisztérium
Magyar Birkózó Szövetség